PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA AGRESYWNYCH ZACHOWAŃ
W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM W KOZŁOWIE
Na podstawie:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572).
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910).
Rozporządzenie MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2017 r. poz. 1591).
W celu eliminowania przejawów niewłaściwych zachowań wśród uczniów opracowano procedury postępowania w sytuacjach niepożądanych. Procedury te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa fizycznego w szkole na wypadek wystąpienia na terenie szkoły zachowań agresywnych tj. agresji fizycznej i agresji słownej ucznia wobec ucznia lub nauczyciela oraz usprawnienie i zwiększenie skuteczności postępowania osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo uczniów.
Procedura postępowania jest uruchamiana przez osobę, która zauważyła przedmiotowe zachowanie lub której je zgłoszono. O stopniu zaawansowania procedury i podejmowanych
w niej krokach decyduje: dyrektor placówki, a w przypadku jego nieobecności wicedyrektor lub pedagog/psycholog szkolny. Czynnościami realizowanymi w trakcie procedury kieruje dyrektor placówki, wicedyrektor lub osoba przez niego wyznaczona.
Sposób postępowania:
Agresja fizyczna
- Należy bezzwłocznie podjąć działania mające na celu powstrzymanie i wyeliminowanie tego zjawiska. Obowiązkiem każdego pracownika szkoły, który zaobserwował atak agresji fizycznej lub został o nim poinformowany jest przerwanie tego zachowania. Pracownik szkoły powinien w sposób stanowczy i zdecydowany przekazać uczestnikom agresji, że nie wyraża zgody na takie zachowanie. Należy mówić dobitnie, głośno, stanowczo, używać krótkich komunikatów. W razie potrzeby należy zadbać
o uniemożliwienie dalszego kontaktu miedzy uczniami. - W przypadku gdy rozmowa nie skutkuje, nauczyciel poprzez przewodniczącego klasy lub dyżurnego ucznia zawiadamia pedagoga/psychologa, dyrektora lub innego nauczyciela o zaistniałej sytuacji w celu wsparcia w działaniach interwencyjnych.
- Zabranie ucznia z lekcji przez innego pracownika- nauczyciela szkoły. Zaprowadzenie do gabinetu pedagoga lub psychologa szkolnego. W przypadku braku takiej możliwości zapewnienie bezpieczeństwa pozostałym uczniom poprzez wyprowadzenie ich z klasy np. do świetlicy szkolnej lub klasy obok pod opieką innego nauczyciela.
- Po jednorazowym agresywnym zachowaniu rodzic (opiekun prawny) podpisuje zgodę (załącznik nr 1 do procedury) na przetrzymywanie dziecka w sytuacjach, kiedy jego zachowanie zagraża bezpieczeństwu i/lub zdrowiu jego i innych uczniów. Brak takiej zgody jest podstawą każdorazowego wzywania Policji/Pogotowia Ratunkowego
w przypadku pojawienia się zachowań agresywnych. - W sytuacji konieczniej nauczyciel ma możliwość przytrzymania ucznia. Zaistniałą sytuację opisuje w formie notatki służbowej, którą przedkłada dyrektorowi szkoły.
- W przypadku braku rezultatów uspokojenia ucznia pomimo przetrzymywania go
i wyciszenia wzywani są rodzice, Policja lub Pogotowie Ratunkowego. - Poinformowanie rodziców (opiekunów prawnych) o zachowaniu ucznia.
- W sytuacji bardzo agresywnego zachowania ucznia (grożenie, napaść fizyczna, pobudzenie fizyczne, niemożność uspokojenia przez nauczyciela) lub zagrożenia życia (stan nieprzytomny) – pielęgniarka, pedagog/psycholog szkolny/dyrektor wzywa Pogotowie Ratunkowe, nawet bez uzyskania zgody rodziców (opiekunów prawnych).
- Opiekę nad uczniem podczas udzielania pomocy medycznej, ale bez możliwości udzielenia zgody na operację, sprawuje osoba wyznaczona przez dyrektora szkoły. Decyzję o dalszym leczeniu dziecka podejmują rodzice (opiekunowie prawni) poszkodowanego.
- Pedagog/psycholog szkolny i wychowawca klasy przeprowadzają rozmowy
z rodzicami (opiekunami prawnymi) obydwu stron oraz ze sprawcą i ofiarą. Wobec agresora stosuje się konsekwencje przewidziane w Statucie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kozłowie i/lub regulaminie szkoły. Z rozmów sporządzają notatkę. - W przypadku powtarzających się zachowań agresywnych zostaje zorganizowane zebrania Zespołu Wychowawczego – rozmowa z rodzicami (opiekunami prawnymi) ucznia przeprowadzana przez wychowawcę, pedagoga/psychologa, dyrektora w celu dobrania odpowiednich form pomocy dla dziecka.
- W przypadku utrzymywania się nieprawidłowych relacji ucznia z rówieśnikami (pobicia, zaczepianie itp.), wychowawca wskazuje rodzicom potrzebę przeprowadzenia specjalistycznych badań psychologicznych, w celu otrzymania dalszych wskazówek dotyczących prowadzenia ucznia.
- W przypadku braku współpracy rodziców/opiekunów ucznia ze szkołą
(np. niestawianie się na spotkania, odmowa badania w poradni specjalistycznej, zatajanie wyników badania w poradni, uniemożliwianie zasięgnięcia opinii
u specjalistów zajmujących się dzieckiem) lub braku poprawy w zachowaniu, następuje w porozumieniu z wychowawcą klasy, pedagogiem/psychologiem szkolnym pisemne skierowanie sprawy przez dyrektora do adekwatnej instytucji typu:- Policja,
- OPS,
- Sąd Rodzinny (o zastosowanie środka wychowawczego zapobiegającego demoralizacji ucznia).
- Pedagog/psycholog szkolny powinien udzielić pomocy terapeutycznej ofierze przemocy, wskazać, jak należy rodzić sobie w kontaktach z innymi.
- W przypadku agresji fizycznej poczucia bezpieczeństwa i wsparcia wymagają również świadkowie ataku. Należy przeprowadzić rozmowę ze świadkami przemocy, wyjaśnić im pojęcie agresji, przypomnieć normy i zasady reagowania na przemoc, ustalić działania w podobnych przypadkach.
Agresja słowna
- Należy bezzwłocznie podjąć działania mające na celu powstrzymanie i wyeliminowanie tego zjawiska.
- Należy powiadomić wychowawcę klasy i/lub dyrektora, pedagoga/psychologa szkolnego.
- Wychowawca, pedagog lub psycholog przeprowadza rozmowę z uczniem mającą na celu wyjaśnienie okoliczności zdarzenia. Rozmowę z ofiarą i agresorem należy przeprowadzić osobno.
- Wychowawca (pedagog/psycholog) przeprowadza rozmowę ze sprawcą i ofiarą w celu ustalenia okoliczności zdarzenia, ustala wraz ze sprawcą formę zadośćuczynienia. Informuje uczniów o konsekwencjach zachowania agresywnego, zgodnych ze Statutem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kozłowie oraz z Systemem Oceniania Zachowania.
- O zaistniałym zdarzeniu należy poinformować rodziców/opiekunów prawnych uczestników zdarzenia.
- Pedagog/psycholog szkolny powinien udzielić pomocy terapeutycznej ofierze przemocy, wskazać, jak należy radzić sobie w kontaktach z innymi.
- W przypadku agresji słownej poczucia bezpieczeństwa i wsparcia wymagają również świadkowie ataku. Należy przeprowadzić rozmowę ze świadkami przemocy, wyjaśnić im pojęcie agresji, przypomnieć normy i zasady reagowania na przemoc, ustalić działania w podobnych przypadkach.
- W poważnych przypadkach np. uzyskania informacji o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu lub przestępstwa ściganego na wniosek poszkodowanego powiadamiana jest Policja, która podejmuje odpowiednie kroki.
Pracownik szkoły powinien:
- Zapoznać się z czynnościami realizowanymi w trakcie uruchamiania procedury.
- Brać udział w treningach i szkoleniach z zakresu stosowania procedury.
- Mieć zapisane numery telefonów osób odpowiedzialnych za uruchomienie procedury.
- Znać swoje zadania na wypadek uruchomienia procedury.
- Szkolić uczniów w zakresie postępowania na wypadek uruchomienia procedury.
- Stosować się do poleceń osoby zarządzającej sytuacja kryzysową.
Załącznik 1
Kozłów ,……………..
ZGODA
Wyrażam zgodę na przytrzymywanie mojego syna/córki………………………………………
w sytuacjach, gdy jego/jej zachowanie zagraża bezpieczeństwu i/lub zdrowiu jego/jej lub
innych uczniów/ pracowników szkoły.
Data i podpis rodzica/opiekuna prawnego